Ekonómia blahobytu
Jedná sa o jednu z mnoho teórii, ktoré sa v našej histórii objavili. Práve táto spomenutá ekonómia blahobytu ma zaujala a preto vám ju s dovolením trochu priblížim.
Tento typ ekonómie so sľubným názvom má i sľubnú úlohu.
Dosiahnuť maximálny spoločenský blahobyt v smere vyrábania najväčšieho množstva tovaru s ohľadom na jeho kvalitu a takisto pomocou iných služieb uspokojovať čo najväčší počet potrieb, ktoré občania požadujú.
No má to i svoj kameň úrazu.
Blahobyt poskytovaného tovaru a služieb závisí predovšetkým od ľudskej sily, snahy a efektívnosti. Čiže občania musia rátať s tým, že takisto od nich bude vyždadované maximum, aké zo seba pri výrobe a poskytovaní služieb môžu vydať. Budú musieť obetovať ešte viac času a síl pre rozvoj svojho štátu.
Na druhej strane
Môžu očakávať pokrokové produkty, služby, technológiu a všetko potrebné k pokrokovejšiemu spôsobu života.
Za fašistickému režimu Talianska, pred druhou svetovou vojnou sa takisto od občanov žiadalo viac. No šlo však o veci ako stopercentná lojalita svojmu štátu a maximum výroby sa sústredilo na zbrojnú, obrannú a vojenskú techniku.
V ekonómii blahobytu sa takisto bude vyžadovať od ľudí lojalita, avšak k výrobe a poskytovaniu službám, ktoré budú môcť príjemnejším spôsobom sami využiť. Na ozbrojovanie a nacionalizmus sa až tak nehľadí. Prvoradé sú úžitkové produkty a služby pre občanov, ktorí ich budú využívať v krajine, kde vládne a dlho vládnuť bude mier. Vojnovými konfliktami by krajina o svoj nadobudnutý a vybudovaný blahobyt mohla veľmi rýchlo a ľahko prísť.
Pri snahe získania celkového štátneho blahobytu však musíme brať na vedomie i to, aby kupca, predajca, zamestnávateľ a zamestnanec boli rovnako v blahobyte. Nesmie si ho užívať len jedna malá skupina na úkor ostatných. Ekonomika blahobytu má za úlohu vyriešiť i takéto sociálne nezrovnalosti. Až vtedy sa dá nazvať funkčnou.