Rozprávkový hrad Neuschwanstein
Viac ako milión turistov každoročne obdivuje tento skvostný hrad z 19. storočia. Týčiac sa 800 metrov od zeme, na vrchole alpského úpätia, hrad Neuschwanstein bol naozaj postavený aby do reality priviedol romantickú víziu.
Kráľ Ľudovít II postavil miesto, ktoré nebolo určené na kráľovské zhromaždenia, ale ako svoju vlastnú svätyňu. Kráľ bol mimoriadne kontroverzný a jeho životný štýl zostal tajomstvom až do dňa, keď zomrel. Pretože bol nútený stať sa kráľom vo veku 18 rokov, verí, že bavorský vládca sa postupne stal šialeným. Jeho jediným útočiskom sa stal tento fantastický hrad, ktorým bol posadnutý. To bolo hlavným dôvodom, prečo po roku 1886, keď kráľ zomrel, ľudia túžili navštíviť jeho domov a dozvedieť sa viac o jeho živote. Na panovníka mala veľký vplyv hudba Richarda Wagnera, chcel, aby tento rozprávkový hrad reprezentoval Wagnerovu hudbu.
pozostáva z niekoľkých samostatných stavieb, ktoré boli postavené na dĺžke 150 metrov na vrchole útesu. Podlhovastá budova je vybavená mnohými vežami, okrasnými vežičkami, štítmi, balkónmi a sochami. Podľa románskeho štýlu bola väčšina okenných otvorov navrhnutá ako bi- a triforiá. V pozadí Tegelbergu a Pöllatskej rokliny na juhu a alpského úpätia s jazerami na severe, na palác je malebný výhľad zo všetkých smerov. Bol navrhnutý ako romantický ideál rytierskych hradov. Na rozdiel od iných hradov, ktorých stavba je vo väčšine prípadov výsledkom až stáročí stavebnej činnosti, bol Neuschwanstein od začiatku plánovaný ako zámerne asymetrická budova a vybudovaný v postupných etapách. Boli zahrnuté aj typické atribúty hradu, ale skutočné opevnenia – najdôležitejšia črta stredovekého aristokratického panstva – boli vynechané.
Návšteva hradu môže chvíľu trvať, pretože počet návštevníkov je obmedzený. Zámok Neuschwanstein je jedným z najnavštevovanejších miest v Nemecku s viac ako 1,3 miliónmi návštevníkov ročne.